понедељак, 24. децембар 2012.

Olive Sakasa Kebari

Grizli pero pijetla sam često koristio na kreacijama , koje sam vezao za ,,zapadni stil mučičarenja,, i nakon nekog vremena dobio sam ideju da ga iskoristim i za Sakasa Kebari mušice.

Ove se kreacije obično vežu sa nekim ,,mekim,, perom jer one i ne spadaju u grupu suvih mušica. Kada se veže ,,grizli,, pero koje namotano kao ,,nogice,, na mušici daje plovnost toj kreacicji , onda dobijamo ,,Dry Fly Sakasa Kebari ,, koju sam namijenio lovu pastrmke u površinskom sloju rijeke.

Tijelo je vezano od maslinastog konca, a sa grizli nogicama daje veoma lijepu siluetu , koja bi mogla imitirati neke od velikih mušica koje se roje početkom ljeta. Sa ovom mušicom vezanom za klasično mušičarenje imao sam mnogo uspjeha, a posebno na prelivima koji nijesu dublji od 60-70cm i obično su nadklonjeni vrbama...

#12

уторак, 18. децембар 2012.

Sakasa Kebari za proljećno pecanje pastrmke

Dok sam mušičario ,,zapadnjačkim,, stilom , uvijek bih u proljeće i rabo ljeto pastrmku pokušavao prevariti nekom od ,, velikih majskih ,, imitacija.
Ovih sam dana razmišljao o tome, kako prilagoditi pecanje Tenkarom u tom periodu. Došao sam na ideju da vežem Sakasa Kebari May Fly na udici #12 sa dužim vratom.

Prvo što mi je palo na pamet je bila mušica sa bordo tijelom, ili prigušenom crvenom bojom, sa dodatkom nekog materijala na ,,toraxu,, . Tako sam vezao ovu Sakasa Kebari i porebrao je tankom zlatnom žicom, a za grudi (torax) koristio sam paunovo pero.



Sledeća je bila imitacija jedne od najlovnijih nimfi za period proljeće - ljeto, a to je Vokerova nimfa.
Prilagodio sam je stilu Tenkara mušičarenja , odnosno izgledu Sakasa Kebari mušice.
Krem boja tijela , sa ,,prstenom,, od braon konca daje rtansparentnost ovoj mušici, i veoma prepoznatljiv izgled velike nimfe proljećnih mušica.


Takođe , kako u kutiji imam uvijek po nekog ,, atraktora ,, vezao sam i ,,Hot But,, Sakasa Kebari . Jednostavna za vezivanje, kao u ostalom i sve imitacije ovih ,,Japanskih ,, mušica , namijenjena je izazivanju ribe kada ne postoji ili nama nije uočljiva površinska aktivnost. Tijelo od crnog i orandž konca čini ovu imitaciju upadljivom...


I za kraj, jedna Tri Kolor mušica. O ovim s eimitacijama među mušičarima mnogo puta vodila polemika. Njena se lovnost na bilo kojoj veličini da smo je vezali, nije dovodila u pitanje. Međutim , mnogima nije jasno što ona zaspravo imitira ?
Kako se i kod mnogih nimfi , pogotovo onih popularnim u Češkom nimfarenju koristi sve više imitacija sa tijelom u tri boje , tako su nastale i površinske imitacije koje se doduše ređe koriste.
Sakasa Kebari sa tijelo u tri boje nije baš ,,uobičajena,, mušica , ali je svakako valja isprobati i testirati njenu lovnost.


субота, 15. децембар 2012.

Sakasa Kebari Red

Sakasa Kebari se razlikuju od ,,klasičnih,, mušica zapadnog stila po nogicama koje su okrenute ka glavi, ili ,,naopako,, .
Ove se mušice vezuju na drugačiji način od klasičnih, jer se završni čvor veže iza nogica, a ne kao što je to slučaj sa drugim imitacijama kod ,,okca,, udice , i samo vezivanje je veoma zanimljivo. Prvo što uradimo kada vežemo ove mušice je da namotamo gornji dio od osnovnog konca, potom učvrstimo pero i namotamo nogice, a tek potom formiramo tijelo mušice.

Sakasa Kebari je mušica, odnosno ,,tip,, mušice koji najviše sliči imerdžeru. Jedna od najpopularnijih mušica za lov pastrmke na površini ili malo ispod nje , je svakako ,,Red Spinner,, ili kako bi ga mi nazvali Crveni Prelac. Mušica koja se veže od crvenog konca i pijetlovog pera, već vjekovima uspijeva da prevari tačkaste riječne ljepotice. Kako sam i sam pecao pastrmku zapadnim stilom mušičarenja, sada kada sam prešao na istočnjački ili tačnije Japanski stil ,,Tenkara,,  , odlučio sam da neke od mušica koje sam koristio u dosadašnjem pecanju primijenim , odnosno modifikujem u Sakasa Kebari stil.

Jedna od tih kreacija je Red Sakasa Kebari , odnosno Kebari vezan od crvenog konca i pijetlovog pera.
Nema sumnje da će ova mušica imati uspjeha u pecanju pastrmke, jer kolorit i materijali koji su korišteni u njenoj izradi , već dugo vremena garantuju uspješnost  pecanja na planinskim rijekama.

Evo i fotografije Red Sakasa kebari...


субота, 8. децембар 2012.

Tenkara mušičarenje u decembru

Unazad dva dana , pošao sam na malu rječicu ili bolje reći ,,kanal,, u blizini Podgorice kako bih isprobao novi Tenkara štap , i par kreacija Sakasa Kebari.


Nizak vodostaj i veoma bistra voda prinudili su me da svakom izglednom mjestu priđem pognuto, i pažljivo prezentiram mušicu kako se i onako plašljivi klenovi ne bi razbježali. Tražeći zaklon iza niskih vrba, koje su veoma rijetke na obali ovog kanala lovio sam u čučećem položaju.


Po hladnom i oblačnom vremenu , začudila me je aktivnost ribe na površini. Kupili su sitni klenovi isto tako sitne insekte koji su se sporadično rojili. Na tipetu mi je bila montirana ,,Brown Sakasa Kebari,, vezana na udici #14 . Upredeni konusni predvez od 14ft i tipet 0.10mm dužine 1m , omogućili su mi da mušicu prezentiram nježno na površinu vode. Riba se nij plašila tako fine prezentacije i prilazila je mojoj mušici gotovo svakog puta. Bilo je i onih klenova koji su pomislili da se radi o pravom insektu ...


Nastavio sam pecanje sa istom mušicom, koja nakog nekog vremena iz ko zna kojeg razloga ribi nije bila interesantna. na tipet stavljam ,,darkred sakasa kebari,, sa   dodatkom cdc-a u krilima . Nakon prvog zabačaja imam ribu na štapu. Mijenjajući pozicije lagano , vodeći računa da ne uplašim ribu , uspio sam uloviti joč 20 klenova. Doduše , svi su bili sitni ali mi je i takva riba donijela veliko zadovoljstvo jer sam konačno uspio ostvariti san , i uloviti ribu Tenkara priborom.



Testirao sam Hemingway Tenkara 12ft , 6/4 i bio više nego zadovoljan . Lagan , ili bolje reći veoma lagan štap sa lijepom akcijom , priuštio mi je veliko zadovoljstvo prilikom današnjeg pecanja.
Kako vremenske prilike ne dozvoljavaju da posjetim neke ,,pastrmkske,, rijeke , zadovoljit ću se i ovim malim kanalom neko vrijeme...

Dobio sam i tenkara strune od 15ft , jednu DT i drugu WF na koje ću montirati predveze od 8ft tako da će daljina zabačaja biti idealna za planinske rijeke , na kojim namjeravam pecati.




уторак, 4. децембар 2012.

Planinske rijeke i Tenkara

Planinske rijeke su prvo što mi prođe mislima kada se pomene Mušičarenje, pogotovo Tenkara.
Isčekivanje prije odlaska na pecanje mi je uvijek bilo nekako drago. Ona trema koju imam pri svakom odlasku na rijeku, pripremanjem kutije sa mušicama , odabir favorita... Sve to je jedan dio mog ribolovnog dana . Planinska rijeka okružena borovom šumom ,na nekim djelovima i listopadnom , stijene koje se izdižu iznad brzaka , prelivi... Ta slika ,,stoji,, u mojim mislima već dugo godina , a sada kako ulazim u ,,Tenkara Svijet,, ona je jača, bistrija, sa mnogo izraženijim bojama...


Tenkara je idealna upravo za rijeke kakve sam opisao . Nema strune koja se petlja oko nogu , nema ni onog nepotrbnog ,,lupanja,, istom tom strunom po površini vode ,brzaci je neće tako brzo odvući i pokvariti prezentaciju mušice...
Tenkara mi daje prednost (tako mislim jer sam do sada mnogo puta na planinskim rijekama lovio klasičnim mušičarskim štapom na dužinu predveza) jer dužina štapa od 12 ft i isto toliko dugog predveza , plus tipet su dovoljni za rijeke čija je širina u prosjeku 10 - 12 metara , a često i manja.


Prikradanje rijeci, kamuflaža i tiho prebacivanje sa jedne na drugu poziciju su draži pecanja na planinskim rijekama. Kada se lovi jednom mušicom na predvezu odnosno tipetu , doživljaj je veći i svaka ulovljena riba donosi veliku radost. Nakon dana provedenog na nekoj brzoj rijeci, koja je sakrivena daleko od grada u divljini planine , kući se vraćamo sa mnogo više raspoloženja , sretni što smo bili u prilici da uživamo u prirodi koja nas je darivala svojom ljepotom.


понедељак, 3. децембар 2012.

Moj Tenkara štap Hemingway,s 12ft 6/4

Štap koji sam juče kupio je Hemingway,s 12ft , 6/4 .
Veoma lijep i lagan štap, koji ću isprobati na nekoj rijeci ili rječici čim vrijeme to dozvoli.
Kupio sam kompletan ,,outfit,, koji je idealan za odlazak na pecanje na neku udaljenu planinsku rijeku.
pogledajte kako to izgleda...

Tenkara , Japanski način mušičarenja pastrmke na planinskim rijekama vještačkom mušicom.
Veoma zanimljiv stil mušičarenja u kojem se ne koristi čekrk , struna... već samo štap i predvez. Na kraju predveza se montira tipet od monofila i veže mušica.
Prezentacije mušice su prefinjene , nježno se plasira na površinu vode. Tradicionalne mušice su ,, Sakasa Kebari ,, što bi sa Japanskog moglo da se prevede kao ,, Naopako okrenuta krila ;;

Predstavljam vam jednu od mojih kreacija Sakasa Kebari
1.tijelo je vezano od konca
2.krila ili nožice su vezane od pijetlovog pera
3.porebrana je tankom bakarnom žicom